חזה לא סימטרי

התפתחות חזה, חזה לא סימטרי, חזה טובולרי, פטמה שלישית, פטמה שקועה

התפתחות חזה: השדיים למעשה הם בלוטות חלב מפותחות של העור. תחילתם בשבוע הששי להיריון. התפתחות העטרות והפטמות נעשית לקראת סוף ההיריון. בתחילה הפטמות שקועות ורק לאחר זמן-מה הן מתחילות לבלוט.

השדיים נותרים לא מפותחים וזהים בין המינים עד לגיל 10-11. בשלב התפתחות חזה ראשוני מתפתחים ניצני השדיים בבנות. התפתחות שד אחד יותר מהשני מאפיינת תקופה זו והיא נורמלית לחלוטין. בדרך כלל מעקב אחר התפתחות חזה מגלה כי השד הלא מפותח מגיע לצורת השד המפותח לאחר זמן-מה.

שדיים נורמליים: לכל אשה קיים חזה לא סימטרי במידה מסויימת. עבור חלק לא קטן מהנשים העוברות ניתוח הגדלת חזה קיים הצורך בהתאמת נפח שונה של שתלים לכל שד בכדי להגיע לגודל זהה עבור חזה לא סימטרי "נורמלי". דבר זה נבדק בייעוץ הראשוני, שם נבדקים גובה כל שד, אורכו ורוחבו. חריגה מעל 1 ס"מ מהמידות בין שד אחד לשני יכולה לרמז על מימדי שדיים שונים (חזה לא סימטרי) המחייבים הכנסת שתלי סיליקון בנפח שונה.

גדילת יתר (היפרטרופיה) של שד אחד תאובחן רק לקראת סיום תהליך בשלות השדיים, היות ועד אז ייתכן כי השדיים ישתוו במימדיהם. במקרים נדירים אלה יהיה צורך בניתוח הקטנת חזה של אותו שד היפרטרופי עקב אי-הנוחות המרובה המלווה את גדילתו מבחינה גופנית וחברתית.

חסר בגדילת שד אחד תיתכן ללא סיבה ברורה. לעתים הגורם הוא חס ר התפתחות כללית של אותו צד בית חזה, בשםסינדרום פולנד (Poland Syndrome): חסר התפתחות חד צדדית של בית החזה על כל מרכיביו, כלומר – צלעות, שריר החזה (פקטורליס), שד ופטמה. הוא אינו תורשתי, ואינו נדיר. חסר ההתפתחות של בית החזה יכול להתבטא בצורות שונות ולא תמיד יכלול את כל המרכיבים. לעתים, כל ביטויו הינו בשד קטן יותר בלבד. הטיפול בשד קטן ולא מפותח או בצורה הקלה של סינדרום פולנד יהיה הגדלת חזה של אותו שד. במידה והחסר אכן כולל פגיעה בצורת בית החזה ומיעוט ברקמות רכות, יהיה צורך בשחזור שד מורכב יותר, הנעשה במסגרת בית חולים.

התפתחות שדיים לא תקינה: השדיים הרצויים היום אמורים למלא חזיה עם Cup C. נשים אשר להן חזה שטוח או מרוקן לאחר לידות והנקות יעברו הגדלת שדיים בכדי להגדיל ו/או למלא את השדיים שהתרוקנו. לעתים, השדיים כן התפתחו, אך צורתם אינה מושלמת עקב בעיות ברקמת השד. המקרה הנפוץ ביותר קרוי בשם חזה טובולרי או חזה צינורי (צינור=Tube). חזה טובולרי הינו בעל שדיים אשר צורתם נפגעה עקב חוסר התפתחות רקמת שד בשילוב רקמת חיבור בהיקף השד המונעת ממנו לקבל צורת כיפה נורמלית. החסר מצוי בדרך כלל בחלק השד הפונה למרכז החזה. כתוצאה מכך מראה השד יהיה צינורי, עם פטמות רחבות יחסית (תמונה משמאל).
הטיפול עבור חזה טובולרי מותנה בממדי השדיים: אם הם קטנים מאד – אבחר בניתוח הגדלת חזה; אם הם יותר גדולים אבחר בניתוח הרמת חזה עם שתל לא גדול. בצורה זו אוכל לשלוט לא רק בנפח כל שד אלא אף בצורתו ולתקנה ביעילות רבה.

פטמה שלישית (Accessory Nipple) קיימת על "קו החלב" (הקו עליו מתפתחות הפטמות בכל היונקים ולא רק באדם) ושכיחה יחסית. לעתים פטמה שלישית מאובחנת כנקודת חן ורק בדיקה מדוקדקת שלה תגלה את משמעותה האמיתית. ניתן להוריד פטמה שלישית בשיטת הסרה כירורגית מלאה לפי המתואר עבור הסרת נגעים בעור.

רקמת שד עודפת (Accessory Breast) מצויה לרוב בקרבת בית השחי ונמושה כגוש רך באיזור, המשתנה עם המחזור הנשי. לעתים תיתכן רגישות במקום. הטיפול ברקמת שד עודפת יכלול הסרה כירורגית מלאה, לפי המתואר עבור הסרת נגעי עור. במקרים מסויימים ניתן לשאוב את רקמת השד העודפת באופן הזהה לטיפול בשאיבה של ליפומה.

פטמה שקועה: לעתים, הפטמות אינן יכולות לבלוט עקב רקמת חיבור המושכת אותן כלפי פנים. פטמה שקועה הינה מולדת. קיימות מספר דרגות חומרה עבור פטמה שקועה: דרגת חומרה קלה, בה אותה פטמה שקועה יכולה לבלוט תוך גירוי מקומי או קור, ודרגת חומרה קשה, בה הפטמה נותרת תמיד שקועה. בדרגת החומרה הקשה אין לאשה יכולת להיניק עקב חסימת צינורות החלב בפטמה על ידי אותה רקמת חיבור. תיקון פטמה שקועה נעשה רק עבור הדרגה הקשה ונועד להרים את הפטמה ולקבעה כך שלא תשקע יותר. הניתוח פשוט ועם תוצאות מצויינות: לאחר הרדמה מקומית מורמת הפטמה. באחד מקירותיה מבוצע חתך של מספר מ"מ, דרכו ניתן לנתק את רקמת החיבור המושכת. לאחר הניתוק מקובעת הפטמה עם חוט נספג פנימי. לאחר הניתוח לא יהיה ניתן להיניק מאותו שד, אך ממילא ההנקה אינה אפשרית בדרגת חומרה קשה מלכתחילה..
במהלך הימים הראשונים אחר תיקון פטמה שקועה ייתכנו שטפי דם, אודם, גירוי מקומי ונפיחות. אלה יורדים עם הזמן. עליך לזכור, כי הפטמה מצויה בתהליכי ריפוי בחודשים הראשונים לאחר הפעולה וצורתה תתייצב רק לאחר מכן.
סיבוכי תיקון פטמה שקועה נדירים מאד. הם כוללים: דימום, זיהום, דלקת, סבל עורי עד לנמק חלקי של הפטמה וחזרת הפטמה לצורתה השקועה, צלקת מעובה ו/או רחבה.

סגירת תפריט