מילוי קמטים

מילוי קמטים, טיפול נגד קמטים, קמטים בפנים
הזרקות של חומרי מילוי יכולות להשיג תוצאות הרבה יותר מרשימות ומצעירות מסתם מילוי קמטים. טיפולי פנים מלאים עם חומצה היאלורונית יכולים להשיג אפקט מתיחת פנים מרשים למדי, אם כי זמני. התוצאות מחזיקות מעמד כשנה והטיפולים יקרים יחסית. אלו טיפולים מושלמים לנשים וגברים, שהמראה החיצוני הינו בקדימות גבוהה בחיי היום יום, או כחלק מעבודתם.

אפשרות נוספת היא לבצע טיפולים מיוחדים אלו לקראת אירועים חשובים כגון חתונות, בר או בת מצווה, פגישות מחזור וכו'.

מילוי קמטים, לכשעצמו, הינה השיטה הפופולרית ביותר לטיפול בקמטים בפנים במחצית התחתונה. קמטים אלו נובעים מנפילת תווי הפנים, כתוצאה מהתבלות העור והרצועות המחזיקות אותו צמוד לעצמות הפנים.

יתרונה של השיטה לטיפול נגד קמטים נעוץ בפשטותה ובאפקט שלה: הזרקת חומר דרך מחט דקה, התאוששות מיידית, תופעות לוואי קצרות טווח, אחוז סיבוכים אפסי ואפקט מעולה על קמטים שטחיים ובינוניים.

מילוי קמטים נעשה במסגרת טיפולי מרפאה. ניתן לבצעו ללא הרדמה, תחת קירור, תחת אלחוש עורי (קרם EMLA למשל) או תחת הרדמה מקומית של ממש.

גורמי סיכון עיקריים לטיפול קמטי פנים הינם נטיה לדמם מוגבר (עקב נטילת מדללי דם: אספירין, ויטמינים או תרופות הומיאופתיות למשל), וארועי פצעי חום (הרפס). למעשה, כל טראומה לעור הפנים (כולל מילוי קמטים) יכולה לעורר ארוע דומה.

אי לכך, רצוי להפסיק לקחת מדללי דם לפחות שבוע טרם הטיפול, ובמידת הצורך, לקבל טיפול מונע נגד הרפס במשחה או בכדורים שלושה ימים לפני ושלושה ימים לאחר מילוי קמטים.

מילוי קמטים מתאים לכל בעל/ת קמט בעור הפנים. היות ובדרך כלל השינויים מתחילים מגיל 30, נדיר לבצע טיפול נגד קמטים לפני כן. שינויי משקל מעל 5 ק"ג יוכלו לשנות את צורת קמטי הפנים שמולאו, עקב התרוקנות או התמלאות רקמת השומן במקום.

בייעוץ אבדוק את צורת ם של הפנים, הסימטריה שלהם, וצורת קמטים בפנים.

קיימים מספר קמטים שכיחים למילוי:
1. קמט המתחיל בצידי האף ומסתיים בצידי השפתיים (קמטי אף-שפה, Nasolabial lines)
2. קמט המתחיל מצידי השפתיים ומסתיים בצידי הסנטר (קמטי שפה-סנ טר, או Marionette lines, על שם החריצים הקיימים בלסת בובות על חוטים, בכדי שתוכלנה "לדבר" – בתמונה משמאל)
3. קמט מעל ומתחת לשפתיים הנובע מעישון או טיפולי שיניים וספיגת עצמות הלסת.

כמו-כן ניתן למלא כל קמט אחר הקיים באזור ואיננו עמוק מדי.

קיימים שני סוגי חומרי מילוי: חומרים נספגים ולא נספגים. בכל הקשור לקמטים לחומרים
הנספגים ייתרון מובנה על פני הלא-נספגים.

חומרי המילוי הלא-נספגים השכיחים ביותר הינם סיליקון רפואי וביו-אלקמיד. הסיליקון הרפואי הינו סיליקון נוזלי שעבר תהליכי עיבוד עד שהפך לראוי להזרקה לרקמות הגוף ועם מעט תופעות לוואי. יש להזריק מעט ממנו ועל פני מספר פעמים רב בכדי להימנע מיצירת גושים במקום ההזרקה. הביו-אלקמיד הינו נוזל שעם הזרקתו הגוף יוצר סביבו רקמת חיבור החוצצת בינו לבין רקמות הגוף. עקב צמיגותו הרבה ועובי מחט ההזרקה מומלץ להזריקו תחת הרדמה מקומית וכמו-כן עם טיפול אנטיביוטי מונע. הוא אמור למלא היטב שקעים וקמטים עמוקים.
הזרקת חומרים אלה לגוף אינה הפיכה. היות והזדקנות העור ממשיכה וגם נפילת תווי הפנים, קמטים בפנים מעמיקים, ותוך שנה-שנתיים מההזרקה הראשונית נוצר צורך בתיקון. כאן נמצאת הבעיה בחומרים אלה: הגוף עלול ליצור תגובה לגוף זר בכל הזרקת חומר שונה בקרבתם או אף אם מזריקים חומר זהה.

חומרי מילוי נספגים מתבססים על חומרים טבעיים הקיימים בגוף ושייכים אליו. הגוף מזהה אותם כחלק ממנו ואף מפרק אותם בתהליכים טבעיים. רק לעתים רחוקות ביותר הם יוצרים תגובה לגוף זר. הסיכון לזיהומים בהזרקתם שואף לאפס. חומר המילוי הנפוץ ביותר בקבוצה זו הוא חומצה היאלורונית (מצויה בחומרי מילוי דוגמת רסטילן, פרלן, תיאוסיאל, ג'ובידרם). חומר זה הינו אחד מאבני הבניין החשובות של הרקמה הרכה בגופנו ומצוי בכל אחד מאיתנו באופן טבעי. חומרי מילוי נוספים הינם קולגן מעובד הקיים בכל רקמה בגוף (מצוי בחומר המילוי אבולנס) והידרוקסי-אפטיט הקיים בעצמות (מצוי בחומר המילוי רדיאס). משך האפקט של כל חומרי המילוי הינו כשנה והפיך לחלוטין. מעבר לייתרון הידידותיות שלהם לגופנו והיכולת להזריקם פעם אחר פעם או לשנות את החומר ללא חשש מתגובה דלקתית, נמצא כי הזרקות חוזרות של חומרי מילוי אלה מונעות את המשך יצירת הקמט על ידי הצטלקות פנימית. שווה, לא?.

מילוי קמטים בפנים מתבצע במסגרת מרפאה. החומר מוזרק נקודתית ובצורת כדורונים קטנים לכל מקטע של הקמט (תמונה משמאל). עם סיום הפעולה אתר המילוי עובר עיסוי למטרת עיצוב החומר שבתוכו. ניתן לקרר את המקום למספר שעות בכדי להקטין את שטפי הדם והבצקות המקומיים. במידה ועברת הרדמה מקומית הדומה להרדמת רופא שיניים (אלחוש דרך רירית הפה) עליך להימנע מאכילה ושתיה חמה עד חלוף ההרדמה (כשעתיים) בכדי לא "לתת ביס" בשפה או הלשון הרדומות..
לא מומלץ לבצע פעילות גופנית מאומצת באותו היום. למחרת היום ניתן לחזור לשיגרה מלאה.

במהלך הימים הראשונים אחר הטיפול בקמטי פנים ייתכנו שטפי דם, אודם, גירוי מקומי, נפיחות ואף היווצרות זמנית של גושים באתרי ההזרקה.

עליך לזכור, כי צורת מילוי כל קמט תראה רק לאחר מספר ימים עד יותר משבוע. היות והחומר המוחדר גורר בצקות ונפיחות ברמה מסויימת הרי שדיוק המילוי אינו ודאי. לעתים יש לחזור ולבצע מילוי מתקן לפי צורך.

סיבוכי מילוי קמטים נדירים מאד. הם כוללים: דימום או שטפי דם נרחבים, זיהום והתפרצות הרפס עורי. סיבוך נדיר ביותר הינו הופעת גושים.

סגירת תפריט