מתיחת אוזניים

ניתוח אוזניים, הצמדת אוזניים

הצמדת אוזניים הינה ניתוח אוזניים אסתטי לתיקון אוזניים בולטות. מטרת הניתוח היא לפתור את המבוכה החברתית הנוצרת עקב אותן אוזניים בולטות. בניתוח אוזניים הקווים החסרים של מתאר האוזן ייוצרו מחדש, דרך חתך מאחורי האוזן המוסווה היטב. ניתוח הצמדת אוזניים מבוצע בהרדמה מקומית (עם טשטוש) למבוגרים ובהרדמה כללית לילדים. משכו הוא כשעה וחצי. הניתוח פשוט, ההתאוששות ממנו מיידית והוא לא מצריך חבישות מיוחדות או סרט ראש לחודש.

אוזניים בולטות נוצרות בדרך כלל עקב חסר באחד מקפלי סחוס האוזן בחלקה העליון ו/או עודף בחלק העמוק של סחוס האוזן.

האוזן מגיעה ליותר מ- 80% מגודלה הסופי כבר בגיל 6-7. לכן, ניתן לבצע את ניתוח אוזניים מגיל גן חובה ומעלה. למרות זאת מומלץ לפנות לניתוח רק כאשר הילד מזהה בעצמו את הצורך בתיקון אוזניו. עלי לציין כי הרצון להצמיד את האוזניים נפוץ גם בקרב בוגרים ומבוגרים. הם ייהנו מהתוצאות לא פחות.

בייעוץ אאבחן את צורת האוזניים, הסימטריה ביניהן, ואת המקור לאוזניים הבולטות. יש לציין כי תמיד קיימת אסימטריה בכל איבר זוגי (עפעפיים, אוזניים) והצמדת האוזניים לא תמחק זאת לחלוטין. אבדוק היטב מהן הציפיות מהניתוח ואנסה להתאים אותן לתוצאות הניתוחיות הצפויות.

ניתוח אוזניים מבוצע לפי השיטה החדשנית של המנתח השבדי ד"ר סטנסטרום (Stenstrom). אחר ניתוח בשיטה זו אין צורך בחבישה לוחצת או סרט הדוק. ההתאוששות מהניתוח מהירה ביותר: כבר למחרת היום ניתן לחזור לפעילות רגילה ולא מאומצת.

חתך הניתוח מצוי מאחורי האוזן ומוסווה היטב במקומו. בניתוח הצמדת אוזניים אני מסיר מעט עודפי עור מהמקום וחושף את סחוס האוזן. לאחר מכן אני מפריד חלק מהסחוס ומושך אותו לאחור, ומקבע אותו. בדרך זו אני יוצר את קו המתאר החסר באוזן. לעתים יהיה צורך בהסרת עודפי סחוס מהחלק העמוק באוזן כמו-כן. לאחר סיום הפעולה נתפר החתך בתפרים נספגים ונמרח במשחה אנטיביוטית. אין צורך בחבישות אחרות.

משך ההחלמה הינו כשבוע. במהלך זמן זה קיים גודש באתר הניתוח (צבע האוזן יהיה כחלחל) עם בצקת ונפיחות מקומית. תחושת העור שמורה בדרך כלל. ייתכנו מעט הפרשות דמיות. אין לשכב על האוזניים במשך אותו שבוע. ניתן לחפוף ראש שלושה ימים אחר הניתוח.

אחר אותו שבוע ההחלמה ממשיכה במהירות. עלי לציין כי האוזן תקבל את צורתה הסופית לאחר כמה חודשים: לסחוס לוקח זמן להתרפא לחלוטין. מאידך, אפקט הניתוח הינו לכל החיים. במקרים נדירים ביותר (פחות מ- 1%) תיתכן חזרה מסויימת של האוזן הבולטת. גם זו ניתנת לתיקון בתפרים מיוחדים.

סיבוכי ניתוח אוזניים נדירים. הם כוללים: דימום המחייב ניקוז בחדר ניתוח, סרומה, זיהום, צלקות מעובות ו/או רחבות, החמרה באסימטריה קיימת ופגיעה במבנה האוזן.

סגירת תפריט