מתיחת בטן

תיקון בטן רפויה, מתיחת בטן, מיני מתיחת בטן

ניתוח מתיחת בטן הינו הפיתרון הטוב ביותר לעיצוב בטן רפויה עם עודפי עור ושומן אחר לידות ו/או ירידה משמעותית במשקל. למרות רתיעה מובנת מפני צלקות הניתוח, הניתוח מאד אפקטיבי: בדרך כלל ניתן לרדת במידת היקף אחת עד שתיים אחר הניתוח. כמו-כן אחוזי הצלחת ניתוח מתיחת בטן גבוהים מאד ותוצאותיו נשמרות לטווח ארוך ביותר. הניתוח פשוט: הסרת עודפי עור ושומן ביחד, תוך הידוק שריר הבטן ליצירת טליה כפי שהיתה בעבר ותיקון בטן רפויה. ניתוח מתיחת בטן מבוצע בהרדמה כללית. משכו כשעתיים וחצי. בדרך כלל הינו מחייב השגחה ללילה.

גורמי סיכון עיקריים הינם נטיה לדמם מוגבר (עקב נטילת מדללי דם: אספירין, ויטמינים או תרופות הומיאופתיות למשל), לחץ דם גבוה, עישון ועודף משקל. יש להפסיק לעשן ו/או להפסיק לקחת מדללי דם לפחות שבועיים טרם הניתוח. כמו-כן יש לאזן היטב את לחץ הדם טרם הניתוח. הניתוח לא יבוצע לבעלי משקל עודף ניכר: במצב זה הסיכון עולה מאד לבעיות נשימתיות אחר הניתוח, קרישי דם בוורידי הרגליים, פתיחת חתכי ניתוח, זיהומים וריפוי איטי מאד. יש לרדת טרם הניתוח למשקל רצוי ולהיות יציב/ה עליו לפחות לשלושה חודשים. כמו-כן יש להתכונן לניתוח מבחינה תזונתית: חסר בחלבונים ואנמיה יכולים להשפיע לרעה על ההחלמה מהניתוחים וריפוי צלקות הניתוח. במידה וירדת באופן מסיבי ומהיר במשקל אפנה אותך לפנות לייעוץ תזונאית כהכנת חובה לקראת הניתוח, בכדי לוודא כי הינך מוכן לניתוח מבחינת חלבוני הגוף, ויטמינים ויתר חומרי הבניה החיוניים. ירידה במשקל מסוג זה עלולה לשבש את ספיגת החמורים החיוניים ולהפריע לריפוי אחר ניתוח.

ניתוח מתיחת בטן מתאים לכל בעל/ת בטן רפויה עם עודפי עור ושומן וללא עודף משקל מסוכן, מגיל 18 ומעלה. במידה ומדובר באשה שטרם סיימה את לידותיה עליה לקחת בחשבון כי תוצאות הניתוח ישתנו עקב כניסה להיריון נוסף. כל שינוי במשקל מעל 5 ק"ג יוכל לשנות את צורת הבטן אחר הניתוח.

בייעוץ אבדוק את משקלך מול גובהך והיחס ביניהם, בכדי לוודא כי אינך במשקל יתר מסוכן לניתוח. כמו-כן אבדוק את צורת הבטן, עודפי עור ושומן קיימים ומיקומם. לבסוף, אבדוק קיום בקעים (=חולשת דופן בטן מקומית) בטבור ובבטן. בקעים אלה ייתכן ויצריכו תיקון במהלך הניתוח.

טרם הניתוח אסמן את קו החתך הבטני וקו לאורך אמצע הבטן. באם נמצא כי ישנו צורך בשאיבת שומן מהמותניים – אסמן את שטחי השאיבה גם-כן.

מתיחת בטן מבוצעת דרך חתך לרוחב תחתית הבטן. דרך חתך זה אני מפריד את קיר הבטן (=עור הבטן והרקמה הרכה מתחתיו) משרירי הבטן, תוך שמירה על שלמות הטבור. המיקום הנמוך של חתך הניתוח מסווה אותו היטב ומאפשר לבישת מכנסיים קצרים וחשיפת הבטן. במהלך הניתוח אהדק לפי צורך את מעטפת שרירי הבטן (חיצים אפורים בציור מימין). הסרת עודפי עור ושומן הבטן ומתיחת קיר הבטן (חץ לבן תחתון בציור מימין) מבוצעות לאחר מכן לפי הסימון הראשוני. שאיבת השומן במותניים, באם תוכננה, תבוצע לקראת סוף הניתוח, כעיצוב סופי לצידי המותניים אחר המתיחה. לקראת סיום הניתוח מוחדר נקז בקוטר 4 מ"מ אל חלל הניתוח לכל צד לניקוז הפרשות ומניעת בצקת. היות והניתוח מבוצע על פני כל הבטן, אני לא מזדרז להוציא את הנקזים. נקזים אלה יושארו למספר ימים לפחות, עד לירידת ההפרשה בהם אל מתחת ל- 30 סמ"ק ליממה.

ניתוח מיני מתיחת בטן זהה לניתוח מתיחת בטן מלא באופיו (אורך צלקת הניתוח מעט קצר יותר מאשר בניתוח מלא). מצד שני, ניתוח מיני מתיחת בטן מסיר עודפי עור ושומן רק מתחת לקו הטבור ונועד לעודפי עור קלים בלבד עם בטן רפויה רק בחלקה התחתון. גם ניתוח מיני מתיחת בטן מבוצע בהרדמה כללית וכולל הידוק שרירי בטן באתר הניתוח. ההבדלים: נקזים לעתים לא יוכנסו וההתאוששות מהניתוח מהירה יותר.

קיימים מקרים נדירים יחסית, בהם עודפי העור והשומן אינם מרוכזים בתחתית הבטן אלא במרכזה. במקרים אלה, מיקום צלקת הניתוח בתחתית הבטן יכול ליצור מתח רב מאד שלא יאפשר סגירה קלה, או יגרום לסבל עורי ניכר באם הסגירה תבוצע בכוח. בכדי לפתור בעיה זו אני משתמש בהארכה אנכית של קו הניתוח במרכז, כלפי הטבור. הצלקת המרכזתי בדרך כלל פחות מורגשת יחסית לצלקת התחתונה.

עם סיום הניתוח עליך ללבוש חגורת בטן לשבועיים. במהלך תקופה זו קיימים כאבים, שטפי דם עוריים, בצקות, נפיחויות ושינויי תחושה בעור הבטן, ולעתים נדירות מאד – שינויי תחושה בקדמת הירכיים. מומלץ להימנע ממאמצים לשבוע-שבועיים, ולא לשכב על הבטן לפחות לחודש. מצד שני, בכדי למנוע היווצרות קרישי-דם בוורידי הרגליים, עליך להימנע משכיבה ממושכת ללא תנועה, למעט בשינה.

עליך לזכור, כי צורת הבטן הסופית תראה לאחר מספר חודשים: רקמת הבטן מצויה בתהליכי ריפוי ובניה מתמשכים. התייצבותם אורכת זמן רב. עקב מתיחת עור הבטן כלפי מטה פועלים עליו כוחות מנוגדים היכולים להעלות את קו הצלקת עם הזמן. שינוי הגובה הינו קטן.

סיבוכי הניתוח נדירים. הם כוללים: דימום המחייב ניקוז בחדר ניתוח, סרומה, צלקות מעובות ו/או רחבות, ריפוי איטי וזיהום. סיבוכים מאד נדירים כוללים קרישי דם בוורידי הרגליים ותסחיפים לריאות. אלה ניתנים לטיפול עם אשפוז בבית חולים, ולאחר מכן – טיפול פומי בבית.

סגירת תפריט