עיצוב ירכיים, עיצוב זרועות

מתיחת ירכיים, עיצוב ירכיים, חיטוב ירכיים, מתיחת זרועות, עיצוב זרועות, חיטוב זרועות

כיום ברור, כי עודף משקל הינו סיכון משמעותי לבריאות ומלווה בתחלואה ניכרת וירידה באיכות החיים. ירידה מסיבית במשקל הפכה לטרנד פופולרי לא רק בריאותי אלא אף בתוכניות ריאליטי שונות.

אבל מה קורה אם אכן יורדים במהירות במשקל? האם הגוף שלנו מסוגל להתמודד עם ההתרוקנות המהירה של רקמת השומן? – מסתבר שלא. רקמת העור והרקמות מתחת לעור מאבדות מהאלסטיות שלהן תוך כדי ההשמנה וההרזיה, ואינם מסוגלים להתכווץ טוב. כתוצאה מכך נוצרים עודפי עור ניכרים וייתכן אף פסי מתיחה לא אסתטיים. המראה הנפול של הפנים וכלל הגוף אינו אסתטי ומלווה בעוגמת נפש. כפיתרון לכך נוצרו הניתוחים המתקנים הבאים: מתיחת פנים, הרמת שדיים, הקטנת שדיים, מתיחת בטן ואף שאיבת שומן. ניתן לקרוא כל כולם באתר זה.

ניתוח מתיחת ירכיים וניתוח מתיחת זרועות הם הפיתרון הטוב ביותר להיפטר מעודפי העור והשומן אחר ירידה משמעותית במשקל. למרות רתיעה מובנת מפני צלקות הניתוח, ניתוחים אלה מאד אפקטיביים: בדרך כלל ניתן לרדת במידת היקף אחת עד שתיים אחר כל ניתוח. כמו-כן אחוזי הצלחת עיצוב ירכיים וגם עיצוב זרועות גבוהים מאד ותוצאותיהם נשמרות כל עוד נשמר המשקל הנוכחי. עיקרון ניתוח חיטוב ירכיים וניתוח חיטוב זרועות פשוט: הסרת עודפי עור ושומן ביחד, תוך שאיבת מוקדים נוספים עם עודפי שומן. ניתוחים אלה מבוצעים בהרדמה כללית. משך מתיחת ירכיים הינו כשעתיים וחצי, ומשך מתיחת זרועות כשעתיים. בדרך כלל ניתוח מתיחת ירכיים מחייב השגחה ללילה, ניתוח מתיחת זרועות – לא.

גורמי סיכון עיקריים הינם נטיה לדמם מוגבר (עקב נטילת מדללי דם: אספירין, ויטמינים או תרופות הומיאופתיות למשל), לחץ דם גבוה, עישון ועודף משקל. יש להפסיק לעשן ו/או להפסיק לקחת מדללי דם לפחות שבועיים טרם הניתוח. כמו-כן יש לאזן היטב את לחץ הדם טרם הניתוח. הניתוח לא יבוצע לבעלי משקל עודף ניכר: במצב זה הסיכון עולה מאד לבעיות נשימתיות אחר הניתוח, קרישי דם בוורידי הרגליים, פתיחת חתכי ניתוח, זיהומים וריפוי איטי מאד. יש לרדת טרם הניתוח למשקל רצוי ולהיות יציב/ה עליו לפחות לשלושה חודשים. כמו-כן יש להתכונן לניתוח מבחינה תזונתית: חסר בחלבונים ואנמיה יכולים להשפיע לרעה על ההחלמה מהניתוחים וריפוי צלקות הניתוח. במידה וירדת באופן מסיבי ומהיר במשקל אפנה אותך לפנות לייעוץ תזונאית כהכנת חובה לקראת הניתוח, בכדי לוודא כי הינך מוכן לניתוח מבחינת חלבוני הגוף, ויטמינים ויתר חומרי הבניה החיוניים. ירידה במשקל מסוג זה עלולה לשבש את ספיגת החמורים החיוניים ולהפריע לריפוי אחר ניתוח.

ניתוח מתיחת ירכיים וניתוח מתיחת זרועות מתאימים לכל בעל/ת עודפי עור ושומן במקומות אלה וללא עודף משקל מסוכן, מגיל 18 ומעלה. במידה ומדובר באשה שטרם סיימה את לידותיה עליה לקחת בחשבון כי תוצאות הניתוח ישתנו עקב כניסה להיריון נוסף. כל שינוי במשקל מעל 5 ק"ג יוכל לשנות את צורת הירכיים והזרועות אחר הניתוח.

בייעוץ לקראת עיצוב ירכיים ועיצוב זרועות בניתוח אבדוק את משקלך מול גובהך והיחס ביניהם, בכדי לוודא כי אינך במשקל יתר מסוכן לניתוח. כמו-כן אבדוק את צורת הירכיים ו/או הזרועות, עודפי עור ושומן קיימים ומיקומם. לפי בדיקות הדם העדכניות אוודא כי לא קיים חסר בחומרי בניה בגוף או אנמיה העלולים להפריע למהלך הריפוי אחר הניתוח.

טרם הניתוח אסמן את קווי החתך המתוכננים בירכיים ובזרועות. באם נמצא כי ישנו צורך בשאיבת שומן נלווית – אסמן את שטחי השאיבה גם-כן.

מתיחת ירכיים ניתנת לביצוע בשתי שיטות עיקריות, תלוי בכמות עודפי העור ומיקומם:

1. עודפי עור לא מרובים המתרכזים בפנים הירך (ציור מימין): חיטוב ירכיים בניתוח מבוצע לפי השיטה החדשנית של המנתח האמריקני ד"ר מטרסו (Matarasso). חתך הניתוח הינו קרוב למפשעה, ולרוחב כל ירך. החתך מוסווה היטב בפנים הירך ואינו נראה לעין גם במכנסונים קצרים, לרוב. סימון עודף העור להסרה מבוצע טרם הניתוח, תוך שכיבה על הגב ואימות הסימון בעמידה לאחר מכן. טרם הסרת העור אני שואב את רקמת השומן העמוקה במקום בכדי להימנע מפגיעה בדרכי הלימפה החיוניות לניקוז. לאחר הסרת העור נסגר חתך הניתוח בתפרים נספגים (חצים לבנים בתמונה משמאל). לקראת סיום הניתוח מוחדר לפי צורך נקז בקוטר 4 מ"מ אל חלל הניתוח לכל צד לניקוז הפרשות ומניעת בצקת. היות והניתוח מבוצע על פני שטח לא קטן בכל ירך, אני לא מזדרז להוציא את הנקזים. נקזים אלה יושארו למספר ימים לפחות, עד לירידת ההפרשה בהם אל מתחת ל- 30 סמ"ק ליממה.

2. עודפי עור מרובים המקיפים את הירך (ציור משמאל למטה): עיצוב ירכיים היקפי מחייב חתך ניתוח גם לאורך פנים הירך ולא רק בקרבת המפשעה. הניתוח מבוצע לפי שיטת המנתח האמריקני ד"ר הורביץ (Hurwitz): חתך הניתוח מתחיל לרוחב הירך קרוב למפשעה, ולאחר מכן יורד בקו אנכי בפנים הירך עד לקו הברך. עקב מיקומו החתך מוסווה לא רע. סימון עודף העור להסרה מבוצע טרם הניתוח, תוך שכיבה על הגב ואימות הסימון בעמידה לאחר מכן. טרם הסרת העור אני שואב את רקמת השומן העמוקה במקום בכדי להימנע מפגיעה בדרכי הלימפה החיוניות לניקוז. בדרך כלל יש צורך בשאיבת שומן משלימה לניתוח עקב צברי שומן נוספים בירך. לאחר הסרת העור נסגר חתך הניתוח בתפרים נספגים (חיצים לבנים). לקראת סיום הניתוח מוחדר נקז בקוטר 4 מ"מ אל חלל הניתוח לכל צד לניקוז הפרשות ומניעת בצקת. היות והניתוח מבוצע על פני כל שטח הירך, אני לא מזדרז להוציא את הנקזים. נקזים אלה יושארו למספר ימים לפחות, עד לירידת ההפרשה בהם אל מתחת ל- 30 סמ"ק ליממה.

ייתרון שיטה זו יחסית לשיטת מתיחת הירך הקלאסית הוא הצלקת הקצרה יותר, דמויית "L" הפוך, ולא צורת "T", בה קיימת זרוע קדמית יותר נראית לעין.   

עם סיום הניתוח עליך ללבוש מחוך מיוחד המצוי בשימוש גם עבור שאיבת שומן לשבועיים ולא להסירו גם במקלחת (ציור שמאלי תחתון). אל חשש! בכל מחוך קיימים פתחים מיוחדים לכל הקשור בצרכי הגוף. מחוך זה נועד למניעת הצטברות נוזלים באתרי השאיבה, בהם יש רקמות גוף פצועות אחר הפעולה. הצטברות כזו עלולה לעוות את ריפוי הרקמה ולגרור סרומה למשך זמן ארוך. רק לחץ מתמשך ולפחות של שבועיים יכול למנוע תופעות אלה.

במהלך תקופה זו קיימים כאבים שייתכן ויגבילו את תנועת הירכיים, שטפי דם עוריים, בצקות, נפיחויות ושינויי תחושה בעור הירכיים. ריפוי מלא של חתכי הניתוח יכול לקחת מספר שבועות, ובכל מקרה תהיינה צלקות. אלה יכולות להיות מעובות ו/או רחבות עקב מתח העור במקום.

לפיכך, מומלץ להימנע ממאמצים לשבוע-שבועיים. מצד שני, בכדי למנוע היווצרות קרישי-דם בוורידי הרגליים, עליך להימנע משכיבה ממושכת ללא תנועה, למעט בשינה.

עליך לזכור, כי צורת הירכיים הסופית תראה לאחר מספר חודשים: רקמת הירכיים מצויה בתהליכי ריפוי ובניה מתמשכים. התייצבותה אורכת זמן רב. עקב מתיחת עור הירכיים כלפי מעלה פועלים עליו כוחות מנוגדים היכולים להוריד את קו הצלקת עם הזמן. שינוי הגובה הינו קטן.

מתיחת זרועות (ציור מ ימין למטה) מבוצעת אף היא בשיטת צלקת "L" הפוכה של ד"ר הורביץ. שיטת עיצוב זרועות זו מבטיחה הסרה מקסימלית של "הכנפיים" (הידלדלות עור הזרוע) סמוך למוצא הזרוע. חתך חיטוב זרועות בניתוח הינו לאורך הזרוע מקו פנים המרפק, עד וכולל בית השחי. סימון עודף העור להסרה מבוצע טרם הניתוח, תוך פריסת הזרועות לצדדים. טרם הסרת העור אני שואב את רקמת השומן העמוקה במקום בכדי להימנע מפגיעה בדרכי הלימפה החיוניות לניקוז. מוקדי עודף שומן נוספים יישאבו לפי צורך. לאחר הסרת העור נסגר חתך הניתוח בתפרים נספגים (חיצים לבנים). בדרך כלל אין צורך בנקזים, ומספיקה אגידה אלסטית טובה למשך שבוע.

במהלך שבוע-שבועיים אחר הניתוח קיימים כאבים שייתכן ויגבילו את תנועת הזרועות, שטפי דם עוריים, בצקות, נפיחויות ושינויי תחושה בעור. לפיכך, מומלץ להימנע ממאמצים לשבוע-שבועיים. 

ריפוי מלא של חתכי הניתוח יכול לקחת מספר שבועות, ובכל מקרה תהיינה צלקות. אלה יכולות להיות מעובות ו/או רחבות עקב מתח העור במקום. זו הבעיה העיקרית בניתוח: בעוד שניתן ללכת במכנסיים או שמלה ולהסתיר קיום צלקות ניתוח אחר מתיחת ירכיים, הרי שלא ניתן להסתיר את צלקות הניתוח בפנים הזרועות בקיץ, בגופיה או חולצה.

סיבוכי ניתוח מתיחת ירכיים וניתוח מתיחת זרועות נדירים. הם כוללים: דימום המחייב התערבות בחדר ניתוח, סרומה, זיהום, ואסימטריה. סיבוכים מאד נדירים במתיחת ירכיים כוללים קרישי דם בוורידי הרגליים ותסחיפים לריאות. אלה ניתנים לטיפול בהשגחת רופא.

סגירת תפריט