פילינג

פילינג, פילינג פנים, פילינג גוף, פילינג ביתי, פילינג בינוני, פילינג כימי, פילינג קריסטל, נמשים

פילינג (קילוף שכבות עור מתות) היא השיטה המומלצת לשיפור איכות העור.

איכות העור נפגעת עקב הזדקנותו, חשיפה ממושכת לשמש (גם אם היתה רק בגיל צעיר), עישון, אקלים, תזונה, תרופות ותורשה.

תרומת הפילינג רבה ביותר לכירורגיה האסתטית. תוצאות ניתוח או טיפול אסתטיים תהיינה פחות טובות עבור בעלי/ות עור מבוגר , לא אלסטי ועם קמטים מרובים.

קיימות שלוש שיטות עיקריות לביצוע פילינג:
1. פילינג כימי. הסרת שכבות עור מת על ידי פירוק שלהן באמצעות חומרים פעילים דוגמת TCA, חומצות פירות ועוד.
2. פילינג מכאני. הסרת שכבות עור מת, על ידי שפשוף באמצעות מכשיר מיוחד (מבוצע בחדר ניתוח ומחייב הרדמה עקב הכאבים), או על ידי גבישים (פילינג קריסטל).
3. פילינג לייזר. הסרת שכבות עור מת, על ידי אידוי ושריפה שלהן, המחייב הרדמה לפחות מקומית עקב הכאבים.

הפילינג מבוצע לשלוש דרגות עומק בעור:
1. פילינג שטחי, המסיר שכבות עור מת וכתמים שטחיים.

בדרך כלל ניתן לבצעו גם בבית, באופן יומיומי (פילינג ביתי). פילינג זה יכול להיות מלווה בתחושת גרד ועקצוץ, התקלפות העור ואודם מקומי זמני. עם ההגעה לאפקט הרצוי, ניתן לתחזק על בסיס קבוע.
2. פילינג בינוני, המגיע גם לקמטים עדינים ולכתמים עמוקים יותר. יש לבצעו במרפאה בהשגחת מומחה. פילינג זה עלול לכאוב מעט.

3. פילינג עמוק, החודר לשכבות העור העמוקות, לטיפול יסודי בקמטים מרובים וניכרים עם מיצוק מסויים של העור.

פילינג כימי זה מבוצע בחדר ניתוח ומחייב הרדמה כללית וניטור, לאחר מכן, עקב הצורך בטיפול אינטנסיבי בכאב וחשש לסיבוכים אפשריים כהפרעות בקצב הלב.,

אנו מבצעים, בתרפאתנו, פילינג שטחי (פילינג ביתי, פילינג קריסטל) וגם פילינג כימי בינוני.

פילינג במסגרת המרפאה או הבית הינו פשוט ואפקטיבי: מריחת חומר לאחר הכנת העור.

ההתאוששות מיידית, תופעות הלוואי קצרות טווח, אחוז הסיבוכים קטן ביותר והתוצאה טובה, במיוחד, לגבי נזקי שמש, כתמים וקמטים שטחיים מאד.

לבעלות עור כהה, או בעלות עור שאינו נצרב כלל בשמש (דרגות כהות 3 עד 5 לפי סיווג פיצפטריק, תמונה למטה) עלולות לקבל לאחר פילינג כתמי פיגמנטציה או התבהרות, שאינם ניתנים לטיפול.

לבעלי/ות עור מסוג זה לא מומלץ לעבור פילינג בינוני אלא פילינג שטחי, המותאם לסוג העור הספציפי. כמו-כן על בעלי הרפס בפנים יש לקבל טיפול מונע נגד הרפס במשחה או בכדורים שלושה ימים לפני ושלושה ימים לאחר פילינג פנים: פילינג יכול לעורר התפרצות הרפס עקב הסרת שכבות העור. צורת הטיפול המונע נובעת משכיחות ארועי ההרפס וחומרתם.

פילינג מתאים לכל בעל/ת עור עם מרקם זקן (יבש, לא נוצץ, מחוספס למגע), עם קמטים עדינים מאד בעור הפנים ו/או נמשים או כתמי גיל בפנים וכפות הידיים. היות ובדרך כלל השינויים העוריים מתחילים מגיל 30, נדיר לבצע פילינג לפני כן. המשך הגורם להתבלות העור (המשך חשיפה לשמש, עישון וכו') יקצר את משך האפקט של הפילינג או יוריד מראש את איכות התוצאה.

פילינג פנים וגם פילינג גוף נפוצים יותר בעונת החורף עקב התנאים הנוחים יותר של מזג האוויר: פחות לחות, פחות חם. כמות קרינת השמש ביום ללא עננים בחורף זהה לכמותה בקיץ.

בייעוץ לקראת פילינג כימי אבדוק את טיב העור, קיום נמשים או כתמי גיל, קמטים ומיקומם. כמו-כן אוודא כי לא מדובר במחלת עור או נגעי עור חשודים לממאירות. המקומות השכיחים לפילינג הינם פנים וכפות ידיים.

פילינג אפקטיבי לתופעות העוריות הבאות (בתמונה למטה):
1. קמטים עדינים: בדרך כלל נראים כקווים ללא עומק, על עור יבש ולא אלסטי.
2. נמשים: הצטברות פיגמנט מתחת לעור בצורת כתמים קטנים עקב חשיפה לאור השמש. נמשים מתמעטים ומחווירים בחורף, מתרבים ומופיעים בקיץ.
3. כתמי גיל (כתמי זקנה): הצטברות פיגמנט תחת שכבות העור השטחיות, בגוונים שונים, על פני שטחים נרחבים. ללא חשד גבוה לממאירות.
3. קרטוזות שטחיות: כתמים אדומים עליהם קשקשים לבנים (קרטוזיס סולארי) או כתמים כהים עם מעטה דמוי קשקשים כהים (קרטוזיס סבוריאי).

סוגי הפילינג המוצעים במרפאתי הינם:
1. פילינג כימי שטחי לעור בהיר (פילינג ביתי): החומר נמרח לפרקי זמן קצובים ונשטף במים לאחר מכן. לרוב, האפקט הרצוי (השטחת קמטים עדינים, הבהרת כתמים, העלמות קרטוזות קלות) מושג תוך כחודש. במהלך תקופת הטיפול מבוצע מעקב במרפאה. עם ההגעה לאפקט הרצוי ניתן לשמור עליו תוך מריחת הקרם פעם בשבוע-שבועיים. ניתן לחזור על הטיפול לפי צורך. יש למרוח קרם הגנה מפני השמש, היפואלרגני, עם מקדם הגנה גבוה (SPF 50) יומיומית במהלך הטיפול ואחריו.
חומר לדוגמא: Kligman's Cream. מכיל חומצה רטינואית (פילינג), הידרוקינון (הבהרה), הידרוקורטיזון (נגד דלקת).

2. פילינג כימי שטחי לעור כהה (פילינג ביתי): פעילות החומר זהה לפעילות לעור הבהיר וכך גם ההנחיות לגביו. מאידך, ריכוז החומרים נמוך יותר ומותאם לעור כהה, תוך מניעת הופעת כתמים כהים או בהירים לאחר הטיפול.
חומר לדוגמא: Clear Cream. מכיל חומצות אלפא-הידרוקסיות (פילינג) בשילוב חומרים אחרים למניעת דלקת ויצירת פיגמנט לא רצוי.

3. פילינג בינוני: לטיפול יסודי יותר בקמטים, כתמי גיל ונזקי שמש (קרטוזות). נעשה במסגרת המרפאה. כהכנה יש לעשות פילינג שטחי במשך שבועיים לפחות. לפני הטיפול הפנים עוברים ניקוי וחיטוי יסודיים. לאחר מכן נמרח חומר מכין להסרת רבדים שומניים שייתכן ועוד נותרו על פני העור. בשלב הבא מבוצע הפילינג. החומר נמרח על פני אזורי העור שתוכננו לטיפול לפי יחידות אסתטיות (שטחים בהירים בתמונה משמאל) עד להלבנת המקום. לפעולה מתלווה תחושת צריבה, ולכן אני משתמש במאוורר בכדי להפחית תחושה זו. עם סיום הפילינג אזורי הטיפול נמרחים במשחה שומנית ואנטיביוטית. 
במהלך שלושת הימים הבאים לאחר הפילינג אזורי הטיפול מאדימים ומתקלפים. יש להקפיד על מריחת משחה שומנית ואין לקלף את העור. העור יהיה בצבע אדום למשך שבוע לאחר מכן ויחזור לצבעו הקודם, אך מבריק וחיוני יותר.
יש למרוח יומיומית קרם הגנה מפני השמש, היפואלרגני, עם מקדם הגנה גבוה דוגמת SPF 50 במהלך הטיפול ואחריו.
חומר לדוגמא: TCA (חומצה טריקרבוקסילית) בריכוז 25% עד 30%. חומר קילוף אקטיבי מאד.

4. פילינג קריסטל: אבקה לקילוף עור המבוססת על גבישי ספיר (קריסטל). פותחת נימי דם בעור, מבהירה אותו ב- 40% ועוזרת בקילוף שכבות עור מתות. מחדירה ביעילות רבה יותר את קרם הפילינג אל תוך העור. פילינג קריסטל מטפל בקומדונים וצלקות אקנה שטחיות בפנים. נמרח פעמיים ביום למספר דקות ונשטף.
חומרים הקיימים במרפאתי להשלמת טיפול פילינג:
1. ביו-פפטידים: נועדו להעשרת העור בקולגן ואלסטין, החלבונים החיוניים ביותר לבניית עור חדש וללא קמטים. יש למרוח אותם בבוקר לאחר כל טיפול פילינג ביתי.
2. Lift Cream: למיצוק שכבות עור הפנים והרמה מסויימת של עור נפול. נמרח פעמיים ביום לבד, או פעם ביום בבוקר, לאחר טיפול פילינג ביתי.
3. קרם אנטי-אייג'ינג: ניתן כהשלמה לטיפול פילינג בשילוב Lift Cream, או לאחר ניתוחי פנים. מטרתו הינה שימור תוצאות הטיפול לאורך זמן.

עליך לזכור, כי המרקם הסופי של העור ייראה רק לאחר כחודש, עקב תהליכי הריפוי העוברים על העור. ניתן לעבור מדרגת פילינג שטחי לפילינג בינוני לפי צורך, לאחר תקופת החלמה.

סיבוכי פילינג פנים או פילינג גוף נדירים מאד. הם כוללים: כתמים של עודף או חוסר בצבע עור, זיהום והתפרצות הרפס, אודם, כוויות או ציסטות קטנות (מיליה) הופעת הצטלקות נדירה ביותר ומופיעה באם בוצע פילינג עמוק.

סגירת תפריט